Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi Tarsus ilçe merkezinin kuzeyinde Berdan (Kydnos) Çayı üzerindedir. Toplam uzunluğu 142 km. dir. Akdeniz'e dökülmeden önce Tarsus ovasında geniş yaylar çizen Berdan Çayı, Antik Kydnos Kentinin kurulmasının en önemli sebeplerinden biridir.
Soğuk su anlamına gelen Berdan, aynı zamanda kentin 4 km. kuzeyinde doğal bir güzelliği de barındırmaktadır. Bizans imparatoru Justinyen (M.S 527-565) tarafından yatağı değiştirilirken, Roma dönemi sonlarına dek kullanılmış nekropol alanında geniş ve yüksek bir çağlayana dönüşmüştür. Kenti su taşkınlarından korumak için yapılan bu çalışma sonunda bugün yaklaşık 15 m. yükseklikteki konglomera kayalıklardan dökülen su, özellikle kış ve bahar aylarında karların erimesiyle en yoğun debisine ulaşmaktadır. Bugün aynı noktada yer alan nekropoldeki basamaklı ya da rampalı oda mezarlar, oyuldukları konglomera kayaların zayıf olması nedeniyle güçlü akıntılara karşı koyamayarak büyük ölçüde tahrip olmuştur.
Günümüzde Şelale ve çevresi, Tarsusluların özellikle sıcak yaz günlerinde ilgi gösterdikleri yerlerin başında gelmektedir. Bahar aylarında yükselen debisiyle (138 m3/sn.) genişleyen göleti ve çağlayanı, güneşin batışıyla birlikte muhteşem bir görüntü oluşturur.

Tarsus Şelalesi
Tarsus Şelalesi
Tarsus Şelalesi
Tarsus Şelalesi, Tarsus Şelalesi Mersin, Tarsus ve Tarsus Şelalesi, Mersin Tarsus Şelalesi, Tarsus Şelalesi Tarihi, Şelaleler