Kış Çileği Hasadı Başladı

26-11-2015 12:20
Kış Çileği Hasadı Başladı
Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden olan Mersin'in Silifke ilçesinde açıkta yetiştirilen sıcak yaz günlerinin gözde meyvesi çileğin hasadına başlandı. Çileğin kilosu 7,5 liradan tarlada alıcı buluyor.

Normal şartlarda mevsimindeyken 1 ile 1,5 liradan satılan çileğin bugünlerde daha tarlada 7,5 liradan alıcı bulduğunu anlatan Atayurt Komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer ise, özellikle Atayurt başta olmak üzere Arkum, Atakent ile Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi mahallelerinde çilek üretiminin sıklıkla yapıldığını söyledi.

"Kış girerken çilek hasat ettiğimizi görenler şaşkınlığını gizleyemiyorlar" diyen Türer, "Öyle ki, meyveleri gönderdiğimiz diğer illerden bu yönde de olumlu tepkiler alıyoruz. Şu an için sınırlı miktarda hasat edilen ürüne gelen talepleri karşılamakta güçlük çekiyoruz. Ancak bundan sonra yavaş yavaş hasat miktarı artacak ve herkes soğuk kış günlerinde bol bol çilek tüketebilecek" dedi.

60 BİN TON ÇİLEK HASADI HEDEFLENİYOR

Bu arada, Silifke Ziraat Odası'nın yaptığı araştırmalara göre, ilçe genelinde mart ayının son günlerinden itibaren çilek bolluğu yaşanacak. Bu sezon 15 bin dönüm alandan 60 bin ton çilek hasadının beklendiği ilçede, temmuz ayı sonuna kadar devam edecek hasat boyunca çileğin bir bölümünün yurt içinde pazarlanması, bir bölümünün de başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilmesi bekleniyor.

Çilek, ilçenin önemli bir istihdam kaynağı olarak dikkati çekiyor. Ekim döneminden hasat sonuna kadar yaklaşık 3 bin aileye geçim kapısı olan çilek, çoğunluğu kadınlardan oluşan binlerce kişinin el emeğinin ardından sofralara ulaşıyor. İlçe merkezinin yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş'tan gelen gezici tarım işçileri de çilek bahçelerinde çalışarak geçimlerini sağlıyorlar.Hızlı Erişim